| Input Voltage | 220-240V / 50-60Hz |
| Wattage | 14-36W |
| Protection Class | IP20 |
| Shape | Linear |
| Optical | diffuser |
| width, height | 42.5-132mm |
| Mounting Type | Stalactite |
| Armature Data | |
|---|---|
| Product Code | I02.LL.19635.1015.027.830.01 |
| Family Name | Dora |
| Material | Aluminum |
| Format | linear |
| Profile Width | 42.5mm |
| Profile Height | 132mm |
| Installation Type | Stalactite |
| Productivity | >76lm/W |
| CRI | 80 |
| Light Distribution | Symmetrical Wide Angle |
| Protection Class | 20 |
| Luminaire Life | L70/B50 50000h |
| Optical | Opal Plexi |
| Alternative Diffuser UGR<19 | microprismatic |
| Length (A) | CRI | Order Code | Kelvin | 14W 250mA lm | 18W 350mA lm |
|---|---|---|---|---|---|
| 515 | CRI>80 | I02.LL.19635 . (...) . (...) . (...) . (...) | 2700K | 1171 | 1504 |
| 3000K | 1208 | 1552 | |||
| 3500K | 1227 | 1576 | |||
| 4000K | 1274 | 1637 | |||
| 5000K | 1292 | 1661 | |||
| CRI>90 | I02.LL.19635 . (...) . (...) . (...) . (...) | 2700K | 983 | 1263 | |
| 3000K | 1011 | 1300 | |||
| 3500K | 1030 | 1324 | |||
| 4000K | 1067 | 1372 |
| Length (A) | CRI | Order Code | Kelvin | 20W 250mA lm | 27W 350mA lm |
|---|---|---|---|---|---|
| 1015mm | CRI>80 | I02.LL.19635 . (...) . (...) . (...) . (...) | 2700K | 1388 | 1876 |
| 3000K | 1433 | 1936 | |||
| 3500K | 1455 | 1966 | |||
| 4000K | 1511 | 2041 | |||
| 5000K | 1533 | 2071 | |||
| CRI>90 | I02.LL.19635 . (...) . (...) . (...) . (...) | 2700K | 1166 | 1575 | |
| 3000K | 1200 | 1620 | |||
| 3500K | 1222 | 1650 | |||
| 4000K | 1266 | 1716 |
| Length (A) | CRI | Order Code | Kelvin | 26W 250mA lm | 36W 350mA lm |
|---|---|---|---|---|---|
| 1515mm | CRI>80 | I02.LL.19635 . (...) . (...) . (...) . (...) | 2700K | 1896 | 2627 |
| 3000K | 1956 | 2711 | |||
| 3500K | 1987 | 2753 | |||
| 4000K | 2063 | 2858 | |||
| 5000K | 2093 | 2900 | |||
| CRI>90 | I02.LL.19635 . (...) . (...) . (...) . (...) | 2700K | 1592 | 2206 | |
| 3000K | 1638 | 2269 | |||
| 3500K | 1668 | 2311 | |||
| 4000K | 1729 | 2395 |
| 2 | Length (A) | 3 | Watts - Driving Current | 4 | CRI/Kelvin | 4 | CRI/Kelvin | 5 | Product Color | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 515mm | 14W | 14W (Direct) - 250mA | 827 | CRI>80 - 2700K | 927 | CRI>90 - 2700K | ![]() | 01 | white | |
| 18W | 18W (Direct) - 350mA | |||||||||
| 1015mm | 20W | 20W (Direct) - 250mA | 830 | CRI>80 - 3000K | 930 | CRI>90 - 3000K | ![]() | 02 | ral 9010 | |
| 27W | 27W (Direct) - 350mA | |||||||||
| 1515mm | 26W | 27W (Direct) - 350mA | 835 | CRI>80 - 3500K | 935 | CRI>90 - 3500K | ![]() | 03 | black | |
| 36W | 36W (Direct) - 350mA | |||||||||
| 840 | CRI>80 - 4000K | 940 | CRI>90 - 4000K | ![]() | 04 | gray | ||||
| 850 | CRI>80 - 5000K | ![]() | 05 | dark gray | ||||||
![]() | 06 | special color |


1- Product code / Armature code
2- Length
3- Power
4- CRI / Kelvin
5- Color / Product color
6- Control type